Nyitókép: Wikipédia / fotókredit: Bill Fitz-Patrick
1979. június 18-án – éppen 45 éve – írta alá Leonyid Iljics Brezsnyev szovjet főtitkár és Jimmy Carter amerikai elnök Bécsben a SALT-II. megállapodást. A bécsi csúcstalálkozó egyik szenzációja volt egyébként, hogy annak keretében a második világháború óta első ízben találkozott az amerikai és a szovjet védelmi miniszter.
Az egyezményt a SALT-I. 1972-es szerződés következő lépcsőfokának szánták,
ám aláírásának ünnepélyes megrendezése ellenére végül nem ratifikálták, így nem léptek érvénybe a szerződésben megfogalmazottak.
A szerződést az Egyesült Államok törvényhozása ugyanis – a Szovjetunió 1979 decemberében történt afganisztáni bevonulására hivatkozva – nem ratifikálta.
Hadászati stabilitás
Az Egyesült Államok és a Szovjetunió 1969 őszén kezdte meg a SALT-párbeszédet olyan megállapodások létrejöttének érdekében, amelyek – kölcsönös meggyőződésük szerint – növelik mindkét szuperhatalom biztonságát, fokozzák az úgynevezett hadászati stabilitást, előmozdítják a nemzetközi enyhülést,
mégpedig a hadászati támadó és védelmi fegyverrendszerek kölcsönös korlátozása és csökkentése révén.
Mit jelentett ez számokban?
A szerződés tartalma az volt, hogy mindkét fél kötelezi magát arra, hogy a birtokában lévő interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) indítóberendezéseinek, a tengeralattjáró-bázisú rakéták (SLBM) indítóberendezéseinek és a nehézbombázóknak az együttes száma nem haladja meg a 2400 egységet, míg a több robbanófejes rakétáké az 1320 egységet. Valamint, mindkét fél kötelezi magát arra is, hogy nem telepít új ICBM indítóberendezéseket, sem új típusú stratégiai támadófegyvereket.
A tárgyalások első szakasza 1972. május 26-án zárult, két fő okmány legmagasabb szintű aláírásával. Az egyik az interkontinentális ballisztikus rakétákkal szembeni védelmi rendszereket korlátozó szerződés volt, a másik pedig egy időleges megállapodás, amely ötéves időtartamra bizonyos korlátozásokat irányzott elő a támadó hadászati fegyverrendszerekre vonatkozóan.